Samochód amerykańskiej produkcji, należący do koncernu Ford Motor Company
Poznaj inne samochodyFord jest drugim co do wielkości producentem samochodów w USA i piątym pod względem wielkości na świecie. W 2015 roku z fabryk Forda ulokowanych na prawie wszystkich kontynentach wyjechało około 6 mln 635 tys. pojazdów.
Ford został założony w 1903 roku w Detroit przez Henry’ego Forda, twórcę wyrobów masowej produkcji. Firma dysponowała własnymi lasami, kopalniami, hutami, transportem wodnym, lotniczym i kolejowym. W pewnym okresie tylko jedna fabryka w Dearborn zatrudniała prawie 100 tys. osób.
Obecnie jest to duży koncern branży motoryzacyjnej produkujący samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, pojazdy i maszyny rolnicze, sprzęt informatyczny i inne wyroby. Cały koncern Ford zatrudnia około 246 tys. pracowników.
„Możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny”
Ta popularna dewiza Henry'ego Forda z 1914 roku dotyczyła legendarnego modelu T, który powstał jako tani i uniwersalny samochód dla Amerykanów. Powiedzenie to związane było z faktem, że samochód tenw latach 1914–1926 malowano wyłącznie na czarno.
Dla modelu T powstała specjalna, pierwsza taka na świecie linia produkcyjna, dzięki której samochód wytwarzano w ilościach masowych. W latach swojej produkcji, czyli od 1908 do 1927, powstało ponad 15 milionów egzemplarzy Forda T. Jeżeli chodzi o samochody o jednorodnej, niezmienianej zasadniczo konstrukcji, rekord ten pobił tylko Volkswagen Garbus.
Po polskich drogach jeździ wiele modeli Forda zarówno tych współcześnie produkowanych, jak też już historycznych. Do najpopularniejszych modeli Forda należą: Fiesta, Focus, Puma, Kuga, Mondeo, sExplorer, Bronco, Mustang Mach-E, E-Transit Custom, E-Transit, Tourneo Courier, Tourneo Connect, Tourneo Custom, S-Max, Ranger, Mustang.
Popularnymi samochodami Ford są również te dostawcze modelu Transit: Transit Courier, Transit Connect, Transit Custom. Z pozostałych modeli Forda, które też można jeszcze spotkać należy wiele modeli historycznych, których produkcja już się zakończyła.
Fot. Wikimedia Commons