Otwieranie garażu
Wybierz problemBliski miejsca zamieszkania garaż jest wielką wygodą dla kierowcy
Poznaj inne typy budynkuGaraż chroni samochód przed czynnikami zewnętrznymi, szczególnie pogodą, czyli np. upałem, deszczem, śniegiem czy gradem. Posiadając garaż można przedłużyć sprawność swojego auta i zachować dłużej jego wartość. Garaż jest też dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą, dlatego drzwi garażowe mają często zamki antywłamaniowe.
Garaże nie są wykorzystywane tylko do przechowywania samochodów. Często ich właściciele wyposażają garaże w urządzenia umożliwiające im dokonywania prostych napraw swoich aut, a także traktują garaże również jako warsztaty lub miejsce przechowywania różnych przedmiotów, dla których nie znajdują miejsca w domu.
Garaż to nie tylko część budynku lub osobny budynek
Osobny budynek garażowy najłatwiej sobie wyobrazić. Będzie to budynek najczęściej na jeden lub dwa samochody. Często mniejsze garaże, w całych grupach, po kilkanaście, a nawet kilkaset, budowane są jeden obok drugiego przy osiedlach mieszkaniowych. Taki rodzaj garażowania, nieraz w sporej odległości od miejsca zamieszkania, był szczególnie popularny w drugiej połowie XX wieku w krajach Europy Wschodniej.
W Polsce i na świecie występuje wiele rodzajów garaży. Na pewno można wyróżnić ich kilka typów: wolnostojące, czyli osobne budynki, które nie graniczą z innymi budynkami, garaże wewnątrz budynku, w jego parterze lub piwnicy, a także garaże wielkopowierzchniowe, które jako wiele miejsc parkingowych, otwartych lub w zamykanych boksach, są najczęściej umieszczane pod budynkami mieszkalnymi.
Różna jest dostępność do garaży. Jeśli jest to garaż indywidualny, to do bramy garażu ma dostęp tylko właściciel samochodu. Jednak jeśli jest to garaż wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, dostęp do niego ma wielu mieszkańców, a pojedyncze miejsce postojowe w takim wspólnym garażu może być zabezpieczone dodatkowo w indywidualny sposób.
Fot. Wikimedia Commons