Samochód hiszpańskiej produkcji, należący do koncernu Volkswagen AG
Poznaj inne samochodyPrzedsiębiorstwo SEAT założone zostało 9 maja 1950 roku przez Hiszpański Narodowy Instytut Przemysłu (51%), korporację sześciu banków (42%) oraz włoski koncern motoryzacyjny FIAT (7%).
Pierwszym modelem marki SEAT był model 1400, który produkowano w nowo wybudowanej fabryce w Barcelonie na licencji pierwszego opracowanego po II wojnie światowej Fiata 1400. W 1957 roku rozpoczęto produkcję drugiego pojazdu marki SEAT, modelu 600 (Fiat 600). W 1965 roku rozpoczęto eksport pojazdów poza rynek hiszpański, m.in. do Kolumbii. Jako Seat produkowano również bliźniaki Fiata 124 (polski tzw. Duży Fiat) oraz Fiata 127 (bliski następca tzw. Malucha).
W 1980 roku włoski FIAT sprzedał swoje 7% swoich udziałów Narodowemu Instytutowi Przemysłu Hiszpanii, dzięki czemu SEAT stał się w całości hiszpańskim producentem samochodów.
Seat w rodzinie Volkswagena
W 1982 roku SEAT podpisał umowa o współpracy z niemieckim koncernem motoryzacyjnym Volkswagen AG, a w 1986 roku Volkswagen zakupił 51% pakiet akcji SEAT, przejmując tym samym kontrolę nad firmą. W krótkim czasie udziały te powiększone zostały do 79%, a w 1990 roku aż do 99,99%. W 1991 roku wprowadzono na rynek pierwszy model zbudowany we współpracy z niemieckim Volkswagenem, opracowany na płycie podłogowej Golfa II - Seat Toledo.
W 2002 roku SEAT w ramach koncernu Volkswagen AG dołączył wraz z Audi oraz Lamborghini do Grupy Volkswagena. W 2006 roku otwarta została nowa siedziba marki w Martorell w pobliżu Barcelony.
Po polskich drogach jeździ wiele modeli Seata zarówno tych współcześnie produkowanych, jak też już historycznych. Do najpopularniejszych modeli Seata należą: osobowe Ibiza, León, SUV-y i crossovery Arona, Ateca, Tarraco.
Z pozostałych modeli Seata, które też można jeszcze spotkać należą: Alhambra, Altea, Arosa, Córdoba, Exeo, Fura, Inca, Málaga, Marbella, Mii, Mii Electric, Panda, Ritmo, Ronda, Terra, Toledo, Trans.
Fot. Wikimedia Commons