Samochód niemieckiej produkcji, należący do koncernu Mercedes-Benz Group
Poznaj inne samochodyW kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najstarszych na świecie. Historia marki Mercedes-Benz sięga lat 80. XIX wieku, kiedy to niezależnie od siebie Karl Benz i Gottlieb Daimler położyli podwaliny pod rozwój zmotoryzowanego transportu indywidualnego, tworząc odrębne i konkurujące ze sobą spółki motoryzacyjne.
Drogi firm Daimler oraz Benz zbiegły się na skutek wsparcia miemieckiego rządu na potrzeby gospodarki wojennej podczas I wojny światowej. Oficjalne zjednoczenie obu firm nastąpiło w 1926 roku, a współpraca w nazwie Daimler-Benz okazała się jedną z najdłuższych w historii motoryzacji. W takim związku obie firmy przetrwały do roku 1998.
Obecnie koncern, po krótkiej współpracy z amerykańskim Chryslerem wrócił do nazwy Dimler, trwając jednak w nazwie swojego flagowego samochodu przy członie "Benz".
Mercedes-Benz, ale dla wszystkich Mercedes. Dlaczego?
Nazwę samochodu produkowanego przez firmę Daimler wymyślił Emil Jellinek, austriacki przedsiebiorca i entuzjasta motoryzacji, który był przedstawicielem Daimlera na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Zagwarantował firmie sprzedaż 36 samochodów pod warunkiem, że Daimler wyprodukuje nowe auto według jego specyfikacji, zdolne do wygrania wyścigu w Nicei z konkurencyjnymi autami francuskimi. Aby nie zrazić francuskich klientów niemiecką nazwą, nowy wóz miał nazywać się Mercedes od imienia córki Jellinka, Mercédès.
Firma przystała na warunki i Wilhelm Maybach skonstruował dla Daimlera samochód z lekkim, czterosuwowym silnikiem o mocy 35 koni mechanicznych, innowacyjnym systemem chłodzenia i skrzynią biegów. Jellinek wygrał wyścig, a samochód szybko zyskał popularność. Jelinek uzyskał wyłącznośc na jego sprzedaż w wielu krajach, a w 1903 roku zmienił swoje nazwisko na Jellinek-Mercedes.
Po polskich drogach jeździ wiele modeli Mercedesa zarówno tych współcześnie produkowanych, jak też już historycznych. Do najpopularniejszych modeli Mercedesa należą samochody podzielone na: osobowe Klasa A, Klasa C, Klasa E, Klasa S, CLC, CLA, CLS, coupe i roadstery C Coupe, CLK, E Coupe, CL, S Coupe, SLK, SLC, crossovery i SUV-y GLA, GLB, GLK, GLC, ML, GLE, GL, GLS, terenowe i SUV-y Klasa G, minivany Klasa B, kombivany i vany, Citan Kombi, Klasa T, pickupy Klasa X, elektryczne i Mercedes-AMG, a także dostawcze Citan, Vito, Sprinter i ciężarowe..
Z pozostałych modeli Mercedesa, które też można jeszcze spotkać należą: historyczne modele według wszystkich klas, w tym uznany za nieśmiertelny model W123 Mercedesa, czyli popularna "beczka", a także m.in. MB100 i TN, Klasa R, Klasa V, Vaneo, Viano.
Fot. Wikimedia Commons