Samochód czeskiej produkcji, należący do koncernu Volkswagen AG
Poznaj inne samochodyHistoria istnienia marki Škoda sięga roku 1859, kiedy to w Pilźnie założone zostały zakłady metalowe, które w 1869 roku przejęte zostały przez Emila Škodę od hrabiego Arnosta Waldsteina. Początkowo zajmowały się przemysłem metalowym, a następnie zbrojeniowym.
W 1900 roku po śmierci Emila Škody, zakłady należały do największych przedsiębiorstw produkcyjnych nie tylko w Czechach, ale też na terenie całych Austro-Węgier. W 1924 roku zakłady w Pilźnie opuścił pierwszy samochód – model 25/100.
W 1895 roku w Mladej Boleslavi powstała inna firma, Laurin & Klement, która początkowo zajmowała się naprawą, a następnie produkcją rowerów, potem motocykli, a od 1905 roku samochodów. W 1925 roku doszło do fuzji z koncernem Škoda, dlatego odtąd silna produkcja samochodów odbywała się już pod marką Škoda
Škoda pod skrzydłami Volkswagena
Po upadku systemu komunistycznego Škoda nawiązała współpracę z niemieckim koncernem motoryzacyjnym Volkswagen AG, który 16 kwietnia 1991 roku nabył 30% udziałów spółki. Kilka lat później koncern dokupił kolejne 30% udziałów w spółce, a w 2000 roku stał się już jedynym właścicielem.
Aby uniknąć polskich ograniczeń celnych, w 1994 roku rozpoczęto montaż samochodów marki Škoda w fabryce Volkswagen Poznań. Do 2002 roku montowano w Poznaniu takie modele Škody jak Favorit, Felicia, Octavia I, Fabia oraz użytkowy model Pick-up.
Po polskich drogach jeździ wiele modeli Škoda zarówno tych współcześnie produkowanych, jak też już historycznych. Do najpopularniejszych modeli Škoda należą: osobowe Fabia, Scala, Octavia, Superb, Rapid, Rapid Spaceback, Citigo, kombivany Roomster, Praktik, SUV-y i crossovery Kamiq, Karoq, Kodiaq, Yeti, elektryczne Citigo-e iV, Enyaq iV.
Z pozostałych modeli Škoda, które też można jeszcze spotkać należą: Škoda Favorit, Škoda Felicia, Škoda Pick-up Škoda Forman, a także jeszcze starsze modele, które myły popularne w okresie Polski Ludowej, takie jak 100, 104, 105, 110, 120, 125, 130, 135, 136.
Fot. Wikimedia Commons